سلام این وبلاگ مخصوص دانشجویان همه مقاطع زیست شناسی بخصوص میکروبیولوژی وبیوتکنولوژی می باشد در خصوص بازارکار رشته های زیست شناسی با توجه به سوالات مکرر دانشجویان متاسفانه باید بگم نود درصد رشته های زیست شناسی فاقد بازار کار میباشد وهیچ گونه تعریفی از بازارکار برای آن نشده است حالا در هر مقطعی که هستند چه کارشناسی چه ارشد وچه دکترا.سعی من در این وبلاگ تلاش برای پیشرفت زیست شناسی و ارتقای جایگاه آن در سطح کشور میباشد لذا هر گونه سوال یا پیشنهادی در رابطه با این رشته داشته باشید میتوانید از طریق کامنت و ایمیل با من ارتباط برقرار کنید.با تشکر محمد اعزازی وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی

وبلاگ تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
میکروبیولوژی.علوم سلولی مولکولی.ژنتیک.بیوشیمی.بیوفیزیک علوم آزمایشگاهی.زیست شناسی گیاهی.زیست جانوری. 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

محیط های کشت

کشت وتکثیر باکتریها در محیط های مصنوعی از مهمترین روشهای تشخیصی در باکتر ی شناسی است . برای کشت موفق باید شرایط مناسب برای رشد باکتری فراهم گردد. ازجمله این شرایط مواد غذایی- حرارت-رطوبت کافی- نمک- PH مناسب- حضور یاعدم حضوراکسیژن می باشد. محیط های كشت را متناسب با نوع آزمایش می‏توان به دو صورت مایع و جامد تهیه كرد


برچسب‌ها: محیط کشت
ادامه مطلب
[ چهارشنبه چهارم مرداد 1391 ] [ 0:29 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

 کاتالاز

این یک آنزیم عمومی می باشد که در اکثر میکروارگانیسم ها یافت شده است که پراکسید هیدروژن را به آب و اکسیژن تبدیل می کند و کاتالاز دارای عدد Turnover بالایی دارد و دارای ساختار تترامری می باشد که دارای 4 زنجیره پلی پپتیدی 500 اسیدآمینه ای است و شامل 4 گروه پورفیرینی هم می باشد که باعث می شود که با پراکسید هیدروژن واکنش دهد.آنزیم کاتالاز نقش مهمی در فیزیولوژی وبیماریزایی و تعیین هویت باکتریها دارد. باکتریهای هوازی و بی هوازی اختیاری در تنفس هوازی خود به دلیل داشتن دو آنزیم کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز می توانند فشارهای اکسیژن را تحمل کرده و آب اکسیژنه ناشی از زنجیره انتقال الکترون و ناشی از سلولهای فاگوسیستیک را تجزیه نمایند. این آنزیم نه تنها در سم زدایی آب اکسیژنه نقش دارد بلکه امروزه به عنوان یک مارکر اولیه در کنترل آلودگی محیطی در صنایع غذایی و به عنوان یک شاخص حضور باکتریها در مواد غذایی و حتی به عنوان مدرکی دال بر حیات در کره ماه می باشد. کاتالاز واکنش تجزیه پراکسید هیدروژن را کاتالیز نموده و آن را به آب و اکسیژن مولکولی تبدیل می نماید کاتالاز با دو روش این کار را انجام می دهد :


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و پنجم تیر 1391 ] [ 11:29 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

تقسيم سلولی بر دو نوع است: ميتوز و ميوز

ميتوز : نوعي از تقسيم سلولي است كه در طي آن هر كروموزومِ سلولي از طول به دو كروموزوم خواهر به نام كروماتيد تقسيم مي‌شود و هر كدام از آن‌ها به يكي از سلول‌هاي دختر (سلول‌هاي در حال شكل گيري) مي‌روند. در طي اين روند هر سلول دختر درست همان مقدار و همان نوع از كروموزوم‌هاي خواهر را دارا خواهد بود. اين نوع تقسيم در همه سلول‌ها به جز سلول‌هاي جنسي اتفاق مي‌افتد. سلول‌هاي جنسي از طريق تقسيم ميوز تكثير مي‌يابند.

ميوز : در تقسيم ميوز دو تقسيم سلولي و فقط يك تقسيم كروموزومي صورت مي‌گيرد. اين شكل از تقسيم را تقسيم كاهشي نيز می‌نامند. حاصل اين تقسيم سلول‌هايي هستند كه تعداد كروموزوم‌هاي آن‌ها نصف كروموزوم‌هاي سلول اصلي مي‌باشد. اين نوع تقسيم در سلول‌هاي جنسي انسان (اسپرم و تخمك) اتفاق مي‌افتد.

[ شنبه سوم تیر 1391 ] [ 16:56 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
این مطلب در مورد اختلالات کروموزومی میباشد مختصر و مفید:

اختلالات كروموزومي

اختلالات كروموزومي ممكن است در يكي از والدين وجود داشته باشد و به فرزندان منتقل شود ولي ممكن است بدون هيچ سابقه خانوادگي و در طي تشكيل تخم به وقوع بپيوندند (3). 50% جنين‌هايي كه در زمان لقاح ناهنجاري‌هاي كروموزومي داشته باشند در سه ماهه اول خود به خود سقط خواهند شد. بايد به خاطر داشت كه اختلالات كروموزومي مي‌توانند در مراحل بعدي زندگي رخ دهند كه البته ممكن است با اثرات سوئي بر سلامتي نيز همراه باشند.

اختلالات كروموزومي بسته به اينكه در كروموزوم‌هاي جنسي رخ دهند يا در كروموزوم‌هاي اتوزومال (غيرجنسي)، طبقه بندي مي‌شوند و در هر يك از كروموزوم‌هاي جنسي يا اتوزومال انواع اختلالات چه از نظر ساختار و چه از نظر تعداد ممكن است رخ دهد. برخي از اَشكال اين اختلالات در زير شرح داده شده‌اند.

1 ـ جدانشدن (Non-disjunction) 

 در اين نوع اختلال، يكي از جفت كروموزوم‌ها از هم جدا شده و هر دو با هم به يك قطب هسته منتقل مي‌شوند و بنابراين سلول‌هاي دختر تعداد كروموزوم‌هاي نامساوي خواهند داشت. مثلاً 45 عدد براي يكي و 47 عدد براي ديگري. اختلالات عددي كروموزوم كه در آن تعداد كروموزوم‌ها درست برابر با تعداد‌ هاپلوئيد نباشند آنوپلوئيدي ناميده مي‌شوند. اگر جفت خاصي از كروموزوم به جاي 2 كروموزوم، 3 كروموزوم داشته باشد تريزومي ناميده مي‌شود و اگر در هر جفتي از كروموزوم فقط يك كروموزوم موجود باشد به نام مونوزومي نام مي‌گيرد.

2 ـ جابجايي

 گاهي در طي تقسيم هسته اي قسمتي از يك كروموزوم مي‌شكند و به كروموزوم ديگري كه با كروموزوم اوّل، همگن (همولوگ) نيست مي‌چسبد به اين پديده جابجايي مي‌گويند.


ادامه مطلب
[ شنبه سوم تیر 1391 ] [ 16:53 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
همه چیز درباره باکتری های نرمال فلورا

 

نرمال فلورا باکتریهایی هستند که در قسمتهای مختلف بدن که در ارتباط با خارج قرار دارند وجود دارند.این باکتریها بطور همزیستس با انسان زندگی می کنند.وجود این باکتریها از استقرار باکتریهای بیماریزا جلوگیری می کند.نرمال فلورا ی بدن به دو گروه تقسیم می شوند:
1-فلور طبیعی دائم                        2-فلور طبیعی مهاجر
فلور طبیعی مهاجر برای مدت محدودی به مدت نیم ساعت تا چند هفته بر روی پوست مستقر می شود.چنانچه فلور دائم دچار تغییر شوند باکتری های فلور مهاجر تکثیر پیدا می کنند و باعث بیماری می شوند.خون و مایع نخاع فلور ندارند.در روده به ازای هر گرم ماده 1025 باکتری داریم.اگر فلور طبیعی دائم را به طریقی غیرفعال کنیم(آنتی بیوتیک) فلور مهاجر باعث بیماری می شود.فلور طبیعی دائم در جایگاه اولیه خود غیر بیماری زاست.چنانچه از جایگاه اولیه به قسمتهای دیگر منتقل شود بیماریزا می شود،برای مثال استرپتوکوک ویریدانس فلور طبیعی دستگاه تنفس است چنانچه وارد خون شود از طریق خون بر روی دریچه های قلب مستقر شده ایجاد اندوکاردید می کند.E.coli فلور نرمال دستگاه گوارش است چنانچه به دستگاه ادراری منقل شود ایجاد عفونت ادراری می کند.


برچسب‌ها: مقاله میکروبیولوژی
ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1391 ] [ 1:26 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

جز استرپتوکوک ها هستند که باکتریهایی هستند گرم مثبت که غالبا بصورت دیپلوکوک شعله شمعی در زیر میکروسکوپ مشاهده می شوند.دارای کپسول پلی ساکاریدی هستند و در مجاورت با co2 10-5% بهتر رشد می کنند.

پنموکوک عامل بیماری پنمونی یا ذات الریه(سینه پهلو) است و به دنبال پنمونی عفونتهایی مثل سینوزیت،اوتیت،مننژیت و اندوکاردیت را نیز ایجاد می کنند.غالبا بصورت نرمال فلور در دستگاه تنفسی حدود 10% یا بیشتر افراد وجود دارند.باکتریهایی هستند که گرم مثبت هستند ولی در کشت های کهنه ممکن است بصورت گرم منفی دیده شوند و به طور خود به خودی لیز می شوند.اتولیز استرپتوکوک ها به وسیله مواد کاهنده کشش سطحی مثل املاح صفراوی افزایش پیدا می کند ،در صفرا لیز می شود و نسبت به اپتوشین(اتیل هیدرو کوپروئین کلراید) حساس می باشد.


ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1391 ] [ 1:18 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مقاله ای درباره میکروبیوم ها.میکروبیوم ها چیستند.میکروبیوم.میکروبیوم ها چه نقشی دارند.

این میکروارگانیزمها از 22 دسته تشکیل شده اند که بیش از 600 گونه مختلف آنها در دهان و 150 گونه از آنها در هر کف دست زدگی می کنند. در مجموع این تنوع گونه ها مجموعه ای وسیع از تنوع ژنتیکی را به وجود می آورد


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390 ] [ 12:50 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
کلستریدیوم بوتولینوم   clostridium botulinum      

کلستریدیوم بوتولینوم باکتری است کرم مثبت،اسپورزا،بی هوازی،میله ای شکل و متحرک که متعلق به خانواده باسیلاسه میباشد.اسپورهای آن بیضی شکل نزدیک انتهائی و متورم در بدنه باکتری میباشد.اگر چه گرم مثبت است ولی کشت آن رنگ گرم را خوب نگه نمیدارد.دو فرم پروتئولیتیک و غیر پروتئولیتیک وجود دارد.در فرم های غیر پروتئولیتیک اسپور ممکن است متورم نباشد.در بعضی موارد تولید توکسین به وسیله فاژها کنترل میشود.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم اسفند 1390 ] [ 18:51 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
علم ژنتیک ثبا ت وتغییرات صفا ت فیزیولوژیکی مشخص کننده ی هرموجودرابررسی میکند.واحدوراثت ژن نام دارد که قطعه ای ازDNA که ناقل اطلاعات لازم برای یک صفت بیوشیمیایی یا فیزیولوژیکی خاص است.ژنتیک میکروب ها نشان داده که ژنها ازDNA تشکیل شده اند واین مشاهدات اساس زیست شناسی مولکولی را بنیان گذاشت.علاوه بر این ژنتیک میکروب ها مارا با فرایند های وراثت ژنها وتظا هرات آنها آشنا ساخته است.طول مولکولDNA را بر حسب هزار جفت بازی یاkbp(kilobasepair) نشان   می دهند.
ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم اسفند 1390 ] [ 18:47 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

از آنجا که در باکتر ی ها برخی از مناطق رمزکننده ژن محافظت شده و در بسیاری 16SrRNA  و نیز ژن 23SrRNAاز باکتری ها تشابه فراوان بین ترادف آنها وجود دارد، به عنوان ابزار مناسب برای ردیابی باکتری ها  معرفی شده اند. لذا،

با استفاده از پرایمر ساخته شده از این ژن می توان برای نشان دادن وجود باکتری در نمونه ها سود جست . احتمالاً، از آنجا که در موارد بسیاری سرعت تشخیص و تعیین باکتریایی بودن عفونت  از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد  استفاده از این روش در شناسایی سریع توصیه میشود.

  عطایی، ر.  و همکاران. 1387. مجله پژوهشی حکیم.دوره یازدهم. شماره چهارم. ص.27
موفق باشید
[ چهارشنبه هفدهم اسفند 1390 ] [ 18:44 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
واژه بن ماري ( bain-marie) عبارتي فرانسوي است كه حمام هاي آبي نيز ناميده مي شود. كاربرد فراواني در رشته هاي مختلفي اعم از علوم طبيعي، صنعت، آزمايشگاه هاي پزشكي و آشپزي دارد. اين روش براي حرارت دادن تدريجي و غير مستقيم مواد تا رسيدن به دمايي ثابت، يا براي گرم نگه داشتن مواد طي  دوره اي زماني مورد استفاده قرار مي گيرد. اين روش به طور وسيع در آزمايشات بيوشيمي، انعقادي و ... مورد استفاده قرار مي گيرد.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 16:39 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

بعضی از عوامل بیماریزا که بدن بطریقه سلولی با آنها برخورد می کند: عبارتند از:
1-باکتری مولد سل         2-میکروب مولد حصبه          3-باکتری لیستریا(عامل سقط جنین حیوانات،در انسان هم ناراحتی های مختلفی را ایجاد میکند).
4-از قارچها،قارچ کاندیدا آلبیکنس و هیسیتوپلاسما کپسولاتوم(از قارچهای احشایی است)

در مورد ویروسها می توان گفت دفاع اصلی در برابر ویروسها دفاع سلولی است.ماکروفاژهای آلوئول های ریه در از بین بردن ویروسهایی که به ریه وارد می شوند خیلی مهمند.همینطور ماکروفاژهای کبد و طحال در از بین بردن ویروسهایی که به آنها وارد می شوند خیلی مهمند.همینطور فاگوسیتهایی که در جریان خون محیطی هستند در از بین بردن ویروسهای جریان خون بسیار موثرند.زیرا  ویروسها را در همان خون می توانند از بین ببرند و مانع از رسیدن آنها به سلول ها می شوند.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 16:37 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
اصول:
MCV،MCH و MCHC به عنوان اندیس های گلبولی شناخته شده اند.
MCV تخمینی از میزان اندازه متوسط گلبول قرمز است.
میزان MCV معمولا از طریق شمارشگرهای اتوماتیک اندازه گیری شده،ولی از طریق دستی نیز با استفاده از میزان Hct و RBC می توان آن را محاسبه کرد.
محدوده طبیعی MCV متناسب با سن تغییر نموده و در نوزادان بیشتر است.
MCV نقطه شروع مفیدی در ارزیابی و طبقه بندی اولیه آنمی می باشد.
از MCV در طبقه بندی آنمی ها به سه گروه میکروسیت،نرموسیت و ماکروسیت استفاده می شود،بدین ترتیب که اگر میزان MCVکمتر از طبیعی باشد، RBC به صورت میکروسیت و اگر بالاتر از حد طبیعی باشد ،ماکروسیت نامیده می شود.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم اسفند 1390 ] [ 16:5 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
معرفی دستگاه انکوباتور در آزمایشگاه میکروبیولوژی
ادامه مطلب
[ یکشنبه هفتم اسفند 1390 ] [ 17:3 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
چارت دروس میکروبیولوژی.درس های میکروبیولوژی.واحد های میکروبیولوژی.لیست دروس میکروبیولوژی. درسه ای میکروبیولوژی.سیلابس میکروبیولوژی

میکروبیولوژی کارشناسی

 

[ دوشنبه یکم اسفند 1390 ] [ 22:4 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
“تلومرها” (Telomere) رشته‌های برجسته‌ای از “دی.ان.آ” که در انتهای کروموزوم‌ها قرار دارند . تلومر (Telomere) پایانه فیزیکی کروموزم‌های خطی می‌باشد که از یک توالی غیر کد کننده تشکیل یافته است. در پستانداران تلومر مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAAGGG می‌باشد. توالی تکرارا شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشاندهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی ماندن ساختار تلومر می‌باشد
برچسب‌ها: مقاله علوم سلولی مولکولی
ادامه مطلب
[ دوشنبه یکم اسفند 1390 ] [ 13:7 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
در این بخش می خواهم به معرفی یک کتاب مهم در مورد میکروبیولوژی بپردازم.
ادامه مطلب
[ یکشنبه سی ام بهمن 1390 ] [ 2:25 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
شما میتوانید برای دانلود مطلب مور نظر به سایت زیر بروید در ادامه مطلب

 


برچسب‌ها: مقاله میکروبیولوژی
ادامه مطلب
[ یکشنبه سی ام بهمن 1390 ] [ 1:49 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
زبان تخصصی میکروبیولوژی-بیوتکنولوژی
برچسب‌ها: زبان تخصصی میکروبیولوژی, زبان تخصصی علوم سلولی مولکولی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و هفتم بهمن 1390 ] [ 1:3 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
دانلود کتاب میکروبیولوژی پره اسکات-جاوتز
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و هفتم بهمن 1390 ] [ 0:52 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

یکی از تست های مهم در آزمایشگاه میکروبیولوژی تست انتشار دیسک یا تست کربی میباشد.


برچسب‌ها: مقاله میکروبیولوژی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و ششم بهمن 1390 ] [ 23:50 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
یکی از انواع محیط های کشت در آزمایشگاه میکروبیولوژی محیط کشت مک کانکی می باشد.که مطلب آن را در ادامه مطلب گذاشته ام.
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و ششم بهمن 1390 ] [ 23:43 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
دراین قسمت تمامی مطالب درباره تست سیترات بررسی میشود و همه اطلاعات مورد نیاز به زبان لاتین در اختیار شما گذاشته می شود.

همه چیز درباره تست سیتراتCitrate Test

 


برچسب‌ها: مقاله میکروبیولوژی, مقاله بیوتکنولوژی, مقاله ژنتیک, مقاله علوم سلولی مولکولی, مقاله زیست شناسی
ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390 ] [ 13:7 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
[ یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390 ] [ 23:56 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مطلب امروز

دیپلوکوک های گرم مثبت که اغلب شکل لانست دارند ،دارای کپسول پلی ساکاریدی که حاوی نوعی آمینو الکل بنام کولین بعنوان

 جزء منحصر بفرد در اسید تیکوئیک(85%)و لیپوتیکوئیک اسید(15%) می باشد و به عنوان یک لیگاند تنظیمی عمل می کند

 به همین دلیل لیپوتیکوئیک اسید بازدارنده آنزیم اتولیتیک آمیداز یا تنظیم کننده هیدرولیز پپتید وگلیکان. جنس آنزیم نورآمیداز

 گلیکوزیدی است، برای رشد نیاز اجباری به کولین دارد. حاوی آنتی ژن فورسمن،آنتی ژن فورسمن معادل لیپوتیکوئیک اسید

 است.بی هوازی اختیاری و کاتالاز و پراکسیداز ندارد به همین دلیل در مکانیسم هوازی بعلت تجمع پراکسید بعد از مدتی از بین


برچسب‌ها: مقاله میکروبیولوژی, مقاله بیوتکنولوژی, مقاله ژنتیک, مقاله علوم سلولی مولکولی, مقاله زیست شناسی
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390 ] [ 22:59 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مطلب امروز در مورد آئوروموناس .ویبریوناسه میباشد که امیدوارم مفید واقع شود  وفایل پی دی اف آن را نیز در پایان گذاشته ام.این مطلب را در ادامه مطلب بخوانید.
برچسب‌ها: مقاله میکروبیولوژی, مقاله بیوتکنولوژی, مقاله ژنتیک, مقاله علوم سلولی مولکولی, مقاله زیست شناسی
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم بهمن 1390 ] [ 22:49 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مطلب امروز آنزیم های کبدیSGOT,SGPT   است.

آنزیم های کبدیSGOT,SGPT


برچسب‌ها: آنزیم های SGOT SGPT
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و یکم بهمن 1390 ] [ 20:26 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

درماتوفیتها گروهی از قارچها هستند که برای رشد،از کراتین استفاده مینمایند؛بدین علت تمایل دارند که در قسمت سطحی پوست شامل لایۀ شاخی پوست ، ناخن ها ، چنگال ، موی انسان و حیوان مستقر شوند . عارضه اصلی این گروه

از قارچها ایجاد ضا یعه حلقوی است که کچلی یا رینگ ورم نامیده می شود .


ادامه مطلب
[ چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 ] [ 15:48 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
  احساس ناخوشی , بی اشتهائی , تب و ضعف عضلانی مفرط علایم بیماری ناتوان کننده ای است که اولین بار توسط مارستون در سال 1861 توضیح داده شد.

بروسلا ملی تنسیس در سال 1862 توسط بروس جدا شد.در سال 1862 نوکارد بروسلا آبورتوس

را به عنوان عامل سقط جنین در گاوها معرفی نمود. در سال 1897 هیوز نام تب مواج را برروی

آن نهاد.در سال 1914 بروسلا سوئیس از خوک جدا شد.بدلیل ارتباط بین این سه گونه وبه افتخار داوید بروس این جنس را بروسلا نامیدند.

طیف وسیعی از حیوانات اهلی و وحشی را آلوده می کند و توانیی انتقال به انسان را دارند.

بروسلا دارای 6 گونه ممیباشد.بروسلا ملی تنسیس که میزبان آن بز و گوسفند است ولی ممکن است

گاهی گاو را هم آلوده می کند. بروسلا آبورتوسآلوده کننده گاو است معمولا باعث سقط جنین می شود.

ولی گاها حیوانات دیگری مانند گوسفند, بز, اسب و سگ راهم آلوده می کند. بروسلا سوئیس خوک را آلوده می کند.بروسلا کانیس سگ را آلوده می کند و باعث التهاب اپیدیدیم و اورکیت در سگها    می شود.سه گونه کانیس و اویس و نئوتومائه در موارد انسانی گزارش نشده است .


ادامه مطلب
[ چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 ] [ 15:45 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
تو این بخش می خوام گرایش های ارشد میکروبیولوژی رو برای علاقمندان به ادامه تحصیل رشته میکروبیولوژی در مقطع ارشد بذارم امیدوارم مفید واقع شود.

میکروبیولوژی خاک
خاک یکی از مکانهای عمده میکروارگانیسمها محسوب می‌شود. فراوانترین میکروارگانیسمها در خاک، باکتریها هستند. خاک باغچه در هر گرم محتوی میلیونها باکتری است. در جاهای عمیق تعداد آنها کاهش می‌یابد. قارچها به تعداد کمتر از باکتریها در خاک یافت می‌شوند. شاید مهم‌ترین نقش میکروارگانیسمهای خاک، شرکت آنها در چرخه‌های بیو- ژئوشیمیایی است که به گردش برخی عناصر شیمیایی در طبیعت کمک کرده و آنها را قابل مصرف می‌سازد. میکروبیولوژیستها در این زمینه تحقیقات زیادی انجام داده‌اند. خاک دارای باکتری های تثبیت کنندهً ازت می باشد که از جمله میتوان به ازتوباکتر و نیتروزموناس اشاره کرد. خاک همچنین حاوی میکروبهای بیماریزا است که عامل بیماری کزاز یعنی کلستریدیوم تتانی یکی از آنهاست .


میکروبیولوژی آب


ادامه مطلب
[ چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 ] [ 15:24 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
در ارتبط با کااربرد میکروبیولوژی در صنعت نفت میتوان دو جنبه را مد نظر قرار داد :
1- ارتقای کمی : نمونه بارز آن روش (microbial enhanced oil recovery) یا MEOR است.
2- ارتقای کیفی : مانند حذف هسته و اتمهای گوگرد و نیتروژن.

استفاده از MEORدر ازدیاد برداشت از مخازن نفت :
در طبیعت چاههای نفتی وجود دارد که به علت تزریق آب دیگر قادر به تولید نفت نیستند و یا به اصطلاح غرقاب شده اند و همچنین چاههایی وجود دارند که به دلیل رسوب تر کیبات آلی و معدنی مسدود شده اند لذا بعد از استخراج اولیه و ثانویه نفت , قسمت اعظم آن حدود 80% در چاهها باقی می ماند لذا روشهای مختلفی به منظور استخراج مابقی نفت به وجود آمده است که عبارتند از :
1 – تزریق فرم و آلیاژهای پلیمری . 2 – روش حرارتی . 3 – تزریق آب .
4 – تزریق گاز 5 – استفاده از مواد شیمیایی کاهش دهنده نیروی کشش سطحی 6 – روش MEOR

روش MEOR :

روشی است که در آن بوسیله میکروبهای مخصوص و مشخص میزان نفت استخراجی از چاهها را افزایش می دهند.
میکروبها به سه طریق می توانند باعث ازدیاد برداشت از مخازن نفتی شوند.
1- با اکسیداسیون نفت اسید چربی تولید می کنند که باعث کاهش گرانروی نفت میگردد.
2- با تولید مقادیر نسبی از گاز CO2 , باعث افزایش فشار در مخزن میگردند از این رو مانند تزریق گاز عمل می کنند.
3- میکروبها با بوجود آوردن بیومس میان سنگ و نفت مخزن باعث جابجایی فیزیکی نفت می شوند .
شرایط فیزیکی نفت مثل دما , فشار, نمک و .....عامل محدود کننده استفاده از MEOR است . از آنجا که شرایط فیزیکی چاههای نفت با هم فرق می کنند نمی توان برای همه آنها از یک نوع میکروارگانیسم استفاده کرد. مثلا در چاههای کم عمق کار به روش MEOR به دلیل دمیی کمتر نسبت به چاههای عمیق که دمای بالا دارند بیشتر است.در چاههای عمیق مثل کشور ما باید از میکروارگانیسم های گرمادوست استفاده گردد. روش MEOR بطور چشمگیری محدود به دمای حداکثر 80 درجه است.
خصوصیات باکتریهای مورد استفاده در روش MEOR :
1- کوچک باشد 2- قادر به تحمل شرایط محیطی چاه باشد 3- رشد سزیعی داشته باشد و از تحرک لازم داخل چاه برخوردار باشد 4- بتوانند مواد ضد میکروبی و ضد خوردگی را تحمل کنند 5- بری رشد به مواد مغذی پیچیده ای نیاز نداشته باشند.

ادامه مطلب
[ سه شنبه هجدهم بهمن 1390 ] [ 15:45 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

خاک تو سره دانشجو های بی بخار میکروبیولوژی مسجد سلیمان همه جا میگن دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد اما انگار ذلت تو خون این دانشجو هاست کدوم دانشگاه مسئول آزمایشگاه به خودش جرات میده به دانشجو بگه نتیجه تستای آزمایشگاهتونو نبین یا مثلا این کارو تو آزمایشگه بکن یا نکن مادرشو می ..... ن بگذریم

تمام تستای مربوط به استافیلوکوک ها رو براتون گذاشتم برین استفاده کنین

باکتری استافیلو کوک

اولين بار رابرت كخ استاف را ازچرك بيماران بدست اورد

سه كونه بيماريزاي ان عبارت است : اورئوس اپيدرمايديس وساپروفتيكوس

 ساختار : باكتريهاي كروي شكل كرم مثبت بدون اسپور وبدون حركت اند به قطر 1ميكرومتر وبه شكل خوشه اي

تقسيم بندي :انترمديوس واورئوس كواكولاز مثبت اند وبقيه منفي اند توانايي تحمل نمك رادارند واغلب هموليز ايجاد مي كند

خصوصيات متمايزكننده ميكروكوكوسها ازاستافيلوككها

ميكروكوكوس

استافيلوكك

خصوصيات

+

+

رنك اميزي كرم

-

+

تخمير كلوكز (بي هوازي)

+

+

كاتالاز

-

-

تحرك

+

-

سيتوكروم

S

R

حساسيت به باسيتراسين

R

S

حساسيت به ليزواستافين

 

خصوصيات باكتري شناسي

هوازي - بي هوازي اختياري بوده برروي بلاد اكار رشد مي كند دردماي 12 تا 24 درجه سانتيكراد رشد مي كند وحرارت مناسب 37 درجه است كلني به قطر 2 تا4 ميليمتر برجسته صاف مدور به رنك سفيد زرىونارنجي ظاهر مي شود

محيطهاي كشت مناسب : Nutrient broth ,Nutrient agar,Blood Agar ,columbia Agar ,Trypticase soy Agar ,Manitol salt Agar

درصورتكه نمونه مورد نظر زخم يامدفوع باشد كه داراي الودكي باباكتريهاي ديكري است بايد از محيطهاي انتخابي جابمن اكار ومانيتول سالت اكار استفاده نمود(وجود نمك 55 كرم درليتر درجابمن و75 كرم درليتر درمانيتول )اؤرشد سايرباكتريها جلوكيري مي كند .

Milk Agar: اين محيط حاوي 10 درصد كلرور سديم وبلي ميكسين است وبراي اوروس اختصاصي است وازرشد ابيدرمايديس جلوكيري مي كند دراين محيط كازئين توسط حرارت شكسته شده وباعث مات شدن محيط مي شود درصورت رشد اورئوس وترشح انزيم بروتئاز توسط اين باكتري باعث ظهور هاله شفافي دراطراف كلني ها مي كردد

Tellurit-Glycine agar : در اين محيط امكان افتراق استاف كواكولاز مثبت از كواكولاز منفي وجود دارد نوع مثبت تلوريت موجود در محيط رااحيا نموده وتوليد كلني سياه مي كند در حالكه نوع منفي كلني سفيد خاكستري توليد مي كند

تشخيص ازمايشكاهي :

1- بررسي ميكروسكوبي مستقيم : در رنك اميزي كرم كوكسيهاي كرم مثبت خوشه اي(خوشه انگور) يادوبه دو در بهلوي يكديكر قرار كرفته باشند

2- كشت :

3 - تست KOH : يك قطره   3KOHدرصد در سطح لام ريخته وجند كلني ازباكتري مذبور رابه ان اضافه نماييدبعد توسط لوب به مدت 60 ثانيه ان رامخلوط مي كنيم واهسته لوب راازسطح لام جدا كنيد ديواره سلولي باكتري كرم منفي بر اثرKOHشكسته مي شود وماده واكسي chromosomalاز ديواره ازاد شده كه باعث افزايش غلظت و جسبندكي مخلوط باكتري وKOH مي كردد در اين حالت سوسبانسيون باكتري به صورت كشدار ظاهر مي شود ولي در كرم مثبت مشاهده نمي شود

4- تست كاتالاز  : تفكيك استاف از استربتوكوك

   يك قطره از براكسيد هيدروزن ./.3 در سطح لام قرارداده ومقدار كمي از كلني باكتري را در ان حل كنيد اكر حبابهاي كاز ازاد شوند نشاندهنده حضور انزيم كاتالاز در باكتري وشكسته شدن براكسيد هيدروزن به مولكولهاي اب واكسيزن است كه به صورت حباب ديده مي شود در استاف ها مثبت مي باشد

1- استافيلوكوكوس اورئوس :staphylococcus aureus

 

Staphylococcus aures 

 

درصورتكه نمونه مورد نظر زخم يامدفوع باشد كه داراي الودكي باباكتريهاي ديكري است بايد از محيطهاي انتخابي جابمن اكار ومانيتول سالت اكار استفاده نمود(وجود نمك 55 كرم درليتر درجابمن و75 كرم درليتر درمانيتول )اؤرشد سايرباكتريها جلوكيري مي كند .

Milk Agar: اين محيط حاوي 10 درصد كلرور سديم وبلي ميكسين است وبراي اوروس اختصاصي است وازرشد ابيدرمايديس جلوكيري مي كند دراين محيط كازئين توسط حرارت شكسته شده وباعث مات شدن محيط مي شود درصورت رشد اورئوس وترشح انزيم بروتئاز توسط اين باكتري باعث ظهور هاله شفافي دراطراف كلني ها مي كردد

Tellurit-Glycine agar : در اين محيط امكان افتراق استاف كواكولاز مثبت از كواكولاز منفي وجود دارد نوع مثبت تلوريت موجود در محيط رااحيا نموده وتوليد كلني سياه مي كند در حالكه نوع منفي كلني سفيد خاكستري توليد مي كند

ي سياه مي كند در حالكه نوع منفي كلني سفيد خاكستري توليد مي كند

تشخيص ازمايشكاهي :

1- بررسي ميكروسكوبي مستقيم : در رنك اميزي كرم كوكسيهاي كرم مثبت خوشه اي(خوشه انگور) يادوبه دو در بهلوي يكديكر قرار كرفته باشند

2- كشت :

3 - تست KOH : يك قطره   3KOHدرصد در سطح لام ريخته وجند كلني ازباكتري مذبور رابه ان اضافه نماييدبعد توسط لوب به مدت 60 ثانيه ان رامخلوط مي كنيم واهسته لوب راازسطح لام جدا كنيد ديواره سلولي باكتري كرم منفي بر اثرKOHشكسته مي شود وماده واكسي chromosomalاز ديواره ازاد شده كه باعث افزايش غلظت و جسبندكي مخلوط باكتري وKOH مي كردد در اين حالت سوسبانسيون باكتري به صورت كشدار ظاهر مي شود ولي در كرم مثبت مشاهده نمي شود

4- تست كاتالاز  : تفكيك استاف از استربتوكوك

   يك قطره از براكسيد هيدروزن ./.3 در سطح لام قرارداده ومقدار كمي از كلني باكتري را در ان حل كنيد اكر حبابهاي كاز ازاد شوند نشاندهنده حضور انزيم كاتالاز در باكتري وشكسته شدن براكسيد هيدروزن به مولكولهاي اب واكسيزن است كه به صورت حباب ديده مي شود در استاف ها مثبت مي باشد

1- استافيلوكوكوس اورئوس :staphylococcus aureus

 

تشخيص ازمايشكاهي :

1- تست كواكولاز :Production of coagulase الف - روش لوله اي: بلاسماي سيتراته خركوش ياانسان رابه نسبت 5:1 رقيق كنيد( 5 سرم و1 بلاسما) سبس 1./ ميلي ليتر ازكشت جوان استاف رابه لوله محتوي 5./ ميلي ليتر بلاسماي رقيق شده اضافه نموده ومد ت 1تا4ساعت در كرمخانه 37 درجه سانتيكراد قرار دهيد .اكر استاف كواكولاز مثبت باشد بلاسماي موجود در لوله منعقد مي شودوبه صورت لخته مشاهده مي شود

   ب - روش لام: دريك قطره سرم فيزيولوزي مقداري از كلني استاف رابه صورت يكنواخت حل نموده سبس يك قطره بلاسماي رقيق شده به اناضافه نماييد ومرتبا بهم بزنيد اكر استاف كواكولاز مثبت باشد درعرض 10ثانيه اكلوتيناسيون به صورت ذرات توده مانند در روي لام مشاهده مي شود

2- تست  :  Production of deoxyribonuclease (DNase) on DNase agar استاف رابروي محيط DNase به صورت نقطه اي ياخطي كشت داده وبراي مدت 18 تا24 ساعت دردماي 37 درجه سانتيكرادقرار دهيد بعد برروي ان اسيدكلريدريك نرمال بريزيد . درصورتيكههاله شفاف اطراف كلني مشاهده شد نشاندهنده حضور انزيم دزوكسي ريبونوكلئاز درباكتري مي باشد

 

3 - تخمير مانيتول : Mannitol fermentation on Mannitol Salt agar (MSA) اورئوس درمحيط مانيتول سالت اكار باتخمير مانيتول ايجاد اسيد مي كند (مانيتول سالت اكار محيط انتخابي وافتراقي اورئوس مي باشد)اين محيط داراي 5/7 درصد نمك است وهمجنين داراي معرف فنل رد است كه درصورت ايجاد اسيد معرف ازرنك صورتي مايل به قرمز ب هزرد تغيير رنك بيدا مي كند

4 - حساسيت به نووبيوسين :Blood agar with a novobiocin (NB) disc اورئوس نسبت به نووبيوسين حساس است . باكتري را برروي محيط مغذي به صورت يكنواخت كشت داده بعد ديسك نووبيوسين(حاوي 5 ميكروكرم ) رادرسطح محيط قرار داده وبليت رادردماي 37 درجه سانتيكراد به مدت 18 ساعت نكهداري كنيد .ايجاد هاله عدم رشد دراطراف ديسك نشانه حساسيت به انتي بيوتيك نووبيوسين مي باشد .

تست فسفاتاز : اورئوس وابيدرميديس داراي انؤيم فسفاتاز مي باشند  . باكتري رادرمحيط فنل فتالئين فسفات اكار كشت داده وبعد به مدت 18 تا 24 ساعتدرحرارت 37 درجه سانتيكراد نكهداري نماييد بعد 1./ ميلي ليتر امونياك رادرداخل درب بتري ريخته وبليت رابه مدت 1 دقيقه يا بيشتر به طور وارونه قرار دهيد . كلنيهايي كه داراي انزيم فسفاتاز هستندبه رنك صورتي تغيير رتك مي يابند

6 - فاز تايبينك:

 

2- استافيلوكوكوس ابيدرمايديس: برروي بلاد اكار پیگمان سفيد توليد مي كند فاقد انزيم كواكولاز مي باشد ونسبت به ديسك نووبيوسين حساس است .قادر به تخمير مانيتول نيست ونسبت به ديسك پلي ميكسين B حساس است .       

3-استافيلوكوكوس ساپروفيتيكوس :  كلني زرد بررنگ خاكستري وياسفيد است خاصيت هموليتيك ندارد .كواكولاز منفي بوده ونسبت به نووبيوسين مقاوم است وبه ناليديكسيك اسيد حساس مي باشد .و همجنين اوره ازمثبت است.

خصوصيات افتراقي 3 نوع استافيلوكوك

استافيلوكوكوس سابروفيتيكوس

استافيلوكوكوس ابيدرمايديس

استافيلوكوكوس اورئوس

 

-

-

+

كواكولاز

مقاوم

حساس

حساس

حساسيت به نووبيوسين

+>-

-

+

تخمير قند مانيتول هوازي

-

-

+

تخمير قند مانيتول بي هوازي

 

-

+

+

فسفاتاز

-

-

+

DNase

-

-

+

Protein

-

-

كامل

هموليز

 یارب دل پاک وجان آگاهم ده   آه شب و گریه سحرگاهم ده  درراه خود اول زخودم بی خود کن         بیخود چو شدم ز خود به خود راهم ده

 

[ سه شنبه هجدهم بهمن 1390 ] [ 12:12 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
1- آشنايي با اهميت بيماريهاي ناشي از مواد غذايي .

2- تفكيك و تمايز باكتريهاي عامل مسمويت غذايي و باكتريهاي عامل عفونت غذايي از يكديگر .

3- مقايسه كلي روشهاي سنتي و روشهاي جديد تشخيص و جداسازي باكتريهاي بيماريزا در مواد غذايي .

4- شناخت مراحل مختلف جداسازي و تشخيص باكتريهاي مواد غذايي در روشهاي سنتي ( مراحل پيش غني سازي – غني سازي انتخابي – محيط جامد انتخابي ) .

5- شناخت نسبي روشهاي جديد تشخيص و جداسازي باكتريهاي بيماري زا مواد غذايي ( روشهاي فيزيكي ، شيميايي ، ايمونولوژيكي ، ژنتيكي ).

6- آشنايي با اصلاحات متداول در زمينه جداسازي و تشخيص باكتريها نظير ( غني سازي باكتريها ، محيطهاي مورد استفاده ، اندازه گيري ايمپدانس ، فلوسيتومتري ، هيبريداسيون ELISA,DNA ، كواگلوتيناسيون لاتكس ، PCR و ... )
خلاصه

در طول سالهاي گذشته ، بيماري هاي ميكروبي ناشي از مواد غذايي، همواره يكي از عمده ترين بيماري هاي كشورهاي مختلف جهان محسوب گرديده است .

اين بيماريها كه جزء بيماري هاي روده اي تقسيم بندي مي گردند ، نه تنها در كشورهاي در حال توسعه بلكه در كشورهاي توسعه يافته با استاندارد بالاي بهداشتي نيز رو به افزايش بوده اند . به عنوان مثال در ايالات متحده آمريكا از نطر اهميت بعد از بيماريهاي ريوي ، در مقام دوم قرار دارند .

در بين عوامل ميكروبي ، باكتري هاي عام مسمويت مواد غذايي ( Food Bone Bacterial Intoxications )مطرح هستند كه با توليد سم در ماده غذايي باعث بروز مسمويت مي گردند . و گروه دوم تحت عنوان باكتريهاي عامل عفونت مواد غذايي ( Food Borne Bacterial Infections ) مطرح بوده كه با تكثير خود و يا توليد متابوليت هاي خاص باعث بروز عفونت مي گردند . با توجه به اينكه اكثر موارد عفونتها و مسمويتهاي ميكروبي توسط باكتريها انجام مي گيرد ، تشخيص و جداسازي آنها حائز اهميت فراواني است .

امروزه علاوه بر روشهاي سنتي ، تكنيك هاي جديدي براي جداسازي و تشخيص باكتريهاي بيماريزا در موارد غذايي مورد استفاده قرار مي گيرند كه از آن جمله مي توان به روشهاي ژنتيكي ( مثل تكنيك PCR ) ( Ploymerase Chain Reaction ) ، روشهاي فيزيكي ( مثل اندازه گيري مقاومت الكتريكي و روش فلوسيتومتري ( Flow Cyomrtry ) ، روشهاي شيميايي ( مثل هيبريداسيون DNA ( DNA Probe ) و روشهاي ايمونولوژيكي ( مثل كواگلوتيناسيون لاتكس ( Latex Coagglutination ) و تكنيك ELISA ( Enzyme Linked Immuonadsorbent Assay ) اشاره نمود .
مقدمه


ادامه مطلب
[ سه شنبه هجدهم بهمن 1390 ] [ 11:49 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
آزمایش Hb A1c یا آزمایش قند درازمدت چیست ؟
نامهای دیگر این آزمایش Glycated Hb یا Glycosylated HB است و برای بررسی و ارزیابی بیماری دیابت است .این ازمایش در واقع غلظت قند خون را در دوره زمانی 2 تا 3 ماه گذشته مشخص میکند. بطور ساده با افزایش غلظت قند خون ؛ قند به هموگلوبین خون ( که پروتئین حمل کننده اکسیژن در داخل گلبولهای قرمز است )متصل میشود هموگلوبین انواع مختلفی دارد که در حال طبیعی 95 تا 97 درصد آن را نوعی به نام A1 تشکیل میدهد وقتی قند به این نوع هموگلوبین متصل شد به آن هموگلوبین گلیکوزیله یا Hb A1c میگویند. پس هرچه قند بیشتر باشد بیشتر به هموگلوبین متصل شده و غلظت Hb A1c بیشتر میشود . این اتصال تا پایان عمر گلبول قرمز که حدود 120 روز یا سه ماه است پایدار می ماند .

مزایا و امتیازات A1c :
برای این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست و در هر ساعتی از روز میتوان نمونه گیری را انجام داد.

هدف از اندازه گیری A1c :
هدف این است که غلظت قند خون فرد دیابتی را در دامنه طبیعی یا نزدیک به آن حفظ کند که این امر به کاهش عوارض مزمن افزایش فند خون کمک میکند . این عوارض شامل آسیب پیشرونرونده به اعضای بدن مانند کلیه ها ،چشم ها ،سیستم قلبی عروقی و اعصاب است . این آزمایش نشان دهنده قند خون تا 3 ماه گذشته است پس به بیمار و پزشکش کمک میکند که غلظت قند خون را راحتتر کنترل کند .


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 16:13 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

3 – روشهاي رنگ آميزي را نام ببريد؟

الف ) رنگ آميزيهاي ساده :
1 – مواد رنگي قليايي
2 – مواد رنگي اسيدي
3 – مواد رنگي خنثي
ب) رنگ آميزيهاي تشخيصي :
1 - رنگ آميزي گرم
2- رنگ آميزي اسيد فست  

 

  4 – طرح رنگ آميزي با رنگهاي قليايي را توضيح دهيد؟

براي رنگ آميزي رنگهاي قليايي متيلن بلو، کريستال و يوله و کربول فوشين را به بکار خواهيد برد، تمام اينها رنگهاي قليايي هستند. ولي از نظر ميزان و درجه رنگ کردن سلول با يکديگر متفاوتند. متيلين بلو با بار الکتريکي منفي بکندي وارد واکنش شده، براي رنگ کردن مناسب يک نمونه ميکروبي در حدود 30 تا 60 ثانيه وقت لازم دارد. کريستال ويوله داراي قدرت واکنش بيشتر است و به طور معمول براي رنگ کردن احتياج به حدود 10 ثانيه وقت دارد.  

 

  5 – اساس رنگ آميزيهاي تشخيصي چيست؟

اساس رنگ آميزيهاي ساده بر اين حقيقت بنا شده است که سلول باکتريها از نظر شيميايي از محيط اطرافشان متفاوت است و بنابراين مي توانند پس از رنگ آميزي از محيط خود متمايز شوند. خود ميکروارگانيسمها هم داراي اختلافات شيميايي و فيزيکي هستند و بدين طريق در مقابل يک روش رنگ آميزي معين واکنشهاي متفاوتي نشان مي دهند. اين اصلي است که براساس آن رنگ آميزيهاي تشخيصي بنا شده است. رنگ آميزي تشخيصي از اين تفاوت در ميزان بي رنگ شدن استفاده کرد، انواع مختلف باکتريها را از يکديگر متمايز مي کنيم.  

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 15:10 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

روشهاي کشت ميکروارگانيسمها را نام ببريد؟

1 – کشت ميکروارگانيسمهاي هوازي
2 – کشت بي هوازي باکتريها
3 – کشت بي هوازي باکتريها با استفاده از ديسکاتور
4 – روش شمارش مستقيم  

 

  2 – روش کشت پورپليت را براي شمارش ميکروارگانيسمها توضيح دهيد؟

در روش پورپليت با توجه به رقتهاي مختلف تهيه شده از نمونه غذايي براي هر رقت 2 تا 4 ظرف پتري اختصاص داده مي شود و يک ظرف نيز به عنوان کنترل براي اطمينان از سترون بودن روف پتري و محيط کشت در نظر گرفته مي شود. روي ظروف پتري را با شماره نمونه، رقت و تاريخ آزمايش مشخص کرده، در هر دو يا چهار ظرف پتري از رقت مربوط ، يک ميلي ليتر قرار مي دهند به اين ترتيب با استفاده از يک پيپت، کليه رقتها به ظروف پتري منتقل مي شوند، محيط کشت مناسب قبلاً ذوب و در حمام مادي 45 درجه سانتيگراد نگهداري مي شود پس از ريختن رقتهاي مختلف ماده غذايي به داخل ظروف پتري به هر ظرف حدود 15 ميلي ليتر از محيط کشت مذاب


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 15:3 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

1 – ارزش نمونه برداري صحيح را بيان کنيد.

نمونه برداري صحيح اساس کار بررسيهاي ميکروبيولوژيکي است که متعاقب همه گيري مسموميتهاي غذايي انجام مي گيرند و يا براي بازرسي و نظارت مواد غذايي ضرورت دارند. تصميم در انتخاب نمونه، تعداد نمونه هايي که مي بايد انتخاب شوند، روش نمونه برداري و چگونگي راههاي حمل آنها بطوريکه تغيير فاحشي در تعداد و کيفيت ايجاد نشود حايز اهميت است  

 

  2 – نمونه و نمونه اوليه را تعريف کنيد؟

نمونه: يک نمونه بايد داراي تمام ويژگيهاي ماده اي باشد که از آن برداشته مي شود. نمونه اوليه عبارتست از ماده جمع آوري شده در نمونه برداري، که حداقل بايد دو برابر مقدار ماده غذايي لازم براي آزمايش باشد. مقدار مازاد آن براي مواقعي که نياز مجدد به نمونه است نگهداري شود.  

 

  3 – ويژگي وسايل نمونه برداري را توضيح دهيد؟

ظروف نمونه برداري بايد خشک، تميز و سترون باشند. براي اين منظور مي توان از ظروف شيشه اي دهان گشاد و در پيچ دار همچنين از ظروف فلزي زنگ نزن و کيسه هاي پلاستيکي يکبار مصرف محکم با گنجايش کافي، به طوريکه بتوان 250 گرم نمونه را در آن جاي داد، استفاده کرد. ساير وسايل نمونه برداري عبارتند از چنگال، قاشق ، انبرک، گيره، کاردک، مته هاي مخصوص، سيني، پيپت، درباز کن، قيچي و ... چراغ الکلي ، چراغ گاز کوچک.  

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 15:1 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

آشنایی با جنس مایکوپلاسما genus mycoplasas

mycoplasma, any bacterium in the genus Mycoplasma. The name mycoplasma has also been used to denote any species in the class mollicutes or any genus in the order Mycoplasmatales.

Mycoplasmas are among the smallest of bacterial organisms. The cell va

mycoplasma, any bacterium in the genus Mycoplasma. The name mycoplasma has also been used to denote any species in the class mollicutes or any genus in the order Mycoplasmatales.

Mycoplasmas are among the smallest of bacterial organisms. The cell varies from a spherical or pear shape (0.3 to 0.8 micrometres [0.0000117 to 0.0000312 inch]) to that of a slender branched filament (up to 150 micrometres [0.00585 inch]). Mycoplasma species are mostly facultatively anaerobic, colonial microorganisms that lack cell walls. Mycoplasma species are parasites of joints and the mucous membranes lining the respiratory, genital, or digestive tracts of ruminants, carnivores, rodentsries from a spherical or pear shape (0.3 to 0.8 micrometres [0.0000117 to 0.0000312 inch]) to that of a slender branched filament (up to 150 micrometres [0.00585 inch]). Mycoplasma species are mostly facultatively anaerobic, colonial microorganisms that lack cell walls. Mycoplasma species are parasites of joints and the mucous membranes lining the respiratory, genital, or digestive tracts of ruminants, carnivores, rodents


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 14:47 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

کومبس مستقیم و کومبس غیر مستقیم (Test Coombs) ا

از این تست برای شناسایی انتی بادی های ناقص- که بر روی RBC نشسته و انها را حساس کرده است  استفاده می شود . این تست به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود . اساس این تست بر ایجاد شبکه بین آنتی بادی های ناقص در سطح گلبول های قرمز حساس شده (توسط AHG) برای ایجاد آگلوتیناسیون می باشد .این تست در دو مرحله کلی انجام می شود :

  1. مرحله حساس شدن
  2. اضافه کردن معرف کومبز

از این تست برای شناسایی انتی بادی های ناقص- که بر روی RBC نشسته و انها را حساس کرده است  استفاده می شود . این تست به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود . اساس این تست بر ایجاد شبکه بین آنتی بادی های ناقص در سطح گلبول های قرمز حساس شده (توسط AHG) برای ایجاد آگلوتیناسیون می باشد .این تست در دو مرحله کلی انجام می شود :

  1. مرحله حساس شدن
  2. اضافه کردن معرف کومبز
  • کومبز مستقیم

از کومبز مستقیم برای شناسایی آنتی بادی های ناقص متصل به RBC جنین استفاده می شود . تفاوتی که بین کومبز مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد این است که ،  مرحله حساس شدن گلبول های قرمز در بدن جنین اتفاق می افتد . عامل اصلی حساس شدن RBC (در 75 % موارد) ناسازگاری گروه های خونی RH میباشد هر چند که گروه های خونی ABO در 25 درصد موارد هم می توانند باعث حساس شدن RBC شوند .


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 1:27 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
 این مطلب فکر کنم به درد همه بچه های میکروبیولوژی بخوره پس در ادامه مطلب دنبال کنید    :    لیست همه تست های آزمایشگاه                   


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 1:19 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
آزمایش اعتیاد 
کروماتوگرافی لایه نازک   TLC
نمونه ادرار از زوجین به منظور شناسایی افرادی که ترکیبات تریاک را استعمال می‌کنند، گرفته می‌شود. مصرف مواد مخدر جزء ناهنجاری‌های اجتماع محسوب می‌شود، لذا دور از انتظار نیست اگر مصرف‌کننده این مواد که برای ازدواج مراجعه می‌کند سعی در مخفی نگه‌داشتن آن نماید (مثلاً از طریق تقلب در گرفتن نمونه ادرار).بدین خاطر نمونه‌گیری در این بخش با حضور ناظر انجام می‌شود. در سیستم‌های قدیمی نظارت به کمک آینه‌های نصب‌شده روی دیوارهای اتاق نمونه‌گیری انجام می‌شد. اگرچه هنوز هم آزمایشگاه‌هایی بدین طریق نمونه‌گیری می‌کنند، ولی به کارگیری تکنولوژی دوربین‌های مداربسته در برخی آزمایشگاه‌ها ضمن رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به شأن افراد، صحت نمونه‌گیری را هم تضمین می‌کند. اولین بار در تهران آزمایشگاه شهید هاشمی‌نژاد وابسته به مرکز بهداشت غرب تهران، در سال ۱۳۷۶ مجهز به این سیستم شد که رضایت‌مندی توأم مراجعه‌کننده و پرسنل ناظر را دربر داشت.لازم به ذکر است انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن ندارد و نمونه ادرار در لیوان یک‌بار مصرفی که در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌گیرد، گرفته می‌شود.

ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 1:7 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

 MCV : عبارت است از حجم متوسط گلبول‌های قرمز.   

 میزان طبیعی MCV = fl 96-80 اســـــــــــت fl] ( femtoliter ) واحــــــد سنجش MCV بوده و معادل lit 15- 10 است .   

 نحوه اندازه‌گیری MCV : دستگاههای هماتولوژی حجم تعداد زیادی از RBC ها را اندازه‌گیری کرده و میانگین آنها را محاسبه می‌‌نمایند.    

 تفسیر: با استفاده از MCV می‌توانیم گلبول‌های قرمز را از نظر حجم در سه گروه Normocyte ، Microcyte و Macrocyte قرار دهیم. RBC های محـــــــــــدودة fl 96-80 = Normocyte هستند، بالای 100 ماکروسیت و زیر 80 میکروسیت هستند.   

 •  برای اینکه بتوانیم MCV را درست تفسیر کنیم باید تغییرات آن را در دوره‌های مختلف زندگی بدانیم:  

 در بدو تولد MCV معادل fl 118-103 است، سپس به موازات رشد کودک MCV کاهش می‌یابد و در یک‌سالگی به کمترین حد خود می‌رسد و میزان آن به fl 8 ± 78 می‌رسد.

نکته: باید بدانیم که ایندکس های خونی در هر شخصی ثابت است و تغییراتش نباید از 1 ± تجاوز کند مثلاً اگر MCV فردی fl 85 است، با آزمایش‌های متعدد باید بین fl 86-84 باشد و اگر فرضاً میزان آن 75 شود باید همه چیز مجدداً بررسی شود، با استفاده از فـــــــــــرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می‌توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد.   

 *اگر DF منفی بود تالاسمی و اگر مثبت بود فقر آهن است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 0:59 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
روش MEOR :

روشی است که در آن بوسیله میکروبهای مخصوص و مشخص میزان نفت استخراجی از چاهها را افزایش می دهند.
میکروبها به سه طریق می توانند باعث ازدیاد برداشت از مخازن نفتی شوند.
1- با اکسیداسیون نفت اسید چربی تولید می کنند که باعث کاهش گرانروی نفت میگردد.
2- با تولید مقادیر نسبی از گاز CO2 , باعث افزایش فشار در مخزن میگردند از این رو مانند تزریق گاز عمل می کنند.
3- میکروبها با بوجود آوردن بیومس میان سنگ و نفت مخزن باعث جابجایی فیزیکی نفت می شوند .
شرایط فیزیکی نفت مثل دما , فشار, نمک و .....عامل محدود کننده استفاده از MEOR است . از آنجا که شرایط فیزیکی چاههای نفت با هم فرق می کنند نمی توان برای همه آنها از یک نوع میکروارگانیسم استفاده کرد. مثلا در چاههای کم عمق کار به روش MEOR به دلیل دمیی کمتر نسبت به چاههای عمیق که دمای بالا دارند بیشتر است.در چاههای عمیق مثل کشور ما باید از میکروارگانیسم های گرمادوست استفاده گردد. روش MEOR بطور چشمگیری محدود به دمای حداکثر 80 درجه است.
خصوصیات باکتریهای مورد استفاده در روش MEOR :
1- کوچک باشد 2- قادر به تحمل شرایط محیطی چاه باشد 3- رشد سزیعی داشته باشد و از تحرک لازم داخل چاه برخوردار باشد 4- بتوانند مواد ضد میکروبی و ضد خوردگی را تحمل کنند 5- بری رشد به مواد
ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 0:56 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

جهش و تغييرات ژنتيك

در هر يك از فعاليتهاي سلولي نظير فرايندهاي همانند سازي (Replication ) رو نويسي (Trancecription) ترجمه ( Translation) تركيب مجدد يا نو تركيبي ( Recombination) كروموزومها و بروز و ظهور اطلاعات ژنتيكي ( Gene-expression ) احتمال خطا و اشتباه وجود دارد.

درست است كه سطح دقت در اين فرايندها به گونه اي باورنكردني بالا و بسيار بالا است , اما با وجود اين , احتمال پيوند خوردن خطا در ميليونها و ميلياردها اتصال هميشه وجود دارد


برچسب‌ها: میکروبیولوژی
ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 0:34 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
ماتریکس سیتوپلاسمی ماده ی زمینه ای است که نوکلئوتید و ریبوزوم ها وتوده های اندوخته ای در آن پراکنده هستند ماتریکس سیتوپلاسمی فاقد اندامک های محصور در دو لایه ی لیپیدی است وکاملا ابکی  است .تا چندی پیش تصور میشد که ماتریکس سیتوپلاسمی فاقد اسکلت سلولی باشد .به غشای سیتوپلاسمی و هر چه در آن است پروتوپلاست میگویند.

از این رو ماتریکس سیتوپلاسمی بخش اعظم پروتوپلاست را تشکیل میدهد.


برچسب‌ها: میکروبیولوژی
[ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 ] [ 0:3 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مایع مفصلی (Joint fluid)

 

آرتریت عفونی ممكن است در هر مفصل بدن ایجاد شود. این عفونت معمولاً ثانویه به گسترش خونی باكتریها و با شیوع كمتر قارچها بوده ممكن است به دلیل توسعه عفونت از استخوان به مفصل، متعاقب تزریق دارو (خصوصاً كورتیكواستروئیدها) به مفصل یا بعد از قرار دادن وسایل مصنوعی (مثلاً جایگزینی كامل استخوان مفصل ران) ایجاد شود. اگر چه آرتریت عفونی معمولاً فقط در یك جا ایجاد می شود (تك مفصلی) با گسترش خونی باكتریها یا قارچها ممكن است بیشتر از یك مفصل را درگیر نماید (چند مفصلی). زانو و مفصل ران شایعترین مفاصل مبتلا هستند. علاوه بر عفونت های همراه با میكروارگانیسم زنده در مفصل، آرتریت استریل خود محدود شونده به دلیل واكنش بین آنتی ژن – آنتی بادی پس از یك عفونت مانند مننژیت مننگوكوكسمی ممكن است ایجاد شود. وقتی نمی توان یك عامل اتیولوژیك را در نمونة مایع مفصلی جدا نمود، یا عامل زنده ای وجود ندارد و یا روشهای كشت و حمل و نقل كفایت لازمه را ندارند. مثلاً،‌حتی در بهترین شرایط، بورلیابورگدوفری از مایع مفصلی كمتر از 20% مبتلایان به بیماری لازم جدا شده است. نتایج آزمونهای غیراختصاصی مانند افزایش گلبولهای سفید، كاهش گلوكز یا افزایش پروتئین ممكن است بر یك عامل عفونی دلالت داشته باشند، اما قطعی نیستند.

[ یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 ] [ 20:9 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

1-     مایعات استریل بدن

 

در پاسخ به یك عفونت، در هر حفره بدن ممكن است مایع تجمع پیدا كند. بافت های سخت اغلب ایجاد فلگمون، سلولیت یا آبسه می نمایند. مناطقی از بدن كه معمولا مایعات آنجا را جهت مطالعات میكروبشناسی ارسال می كنند (علاوه بر خون و مایع مغزی نخاعی ) عبارتند از:

 

قفسه سینه (مایع پلور)، حفره شكمی (مایع آسیت یا مایع پاراسنتز یا مایع پریتون). مفاصل (مایع مفصلی)، پریكارد (مایع پریكارد).

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 ] [ 20:1 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

عوامل اتیولوژیك بیماری از تمام گروهها (باكتریها، قارچها، ویروسها و انگلها) ممكن است در داخل بافتهای بدن یا مایعات بدن یافت شوند. در این فصل در بارة انواع میكروارگانیسم هائی كه احتمالاً از نمونه های بافتی، استخوان – مغز استخوان و مایعات استریل بدن جدا می گردند بحث می شود. باكتریها، قارچها و ویروسها را می توان بوسیلة روشهای میكروبشناسی در آزمایشگاه تشخیص داد و بحثی كه بعداً خواهد آمد بر روی این عوامل متمركز می شود. بدلیل اینكه وجود حتی یك كلنی از یك باكتری پاتوژن می تواند با اهمیت باشد و به دلیل اینكه این نمونه ها نسبت به سایر نمونه ها بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود، توصیه می گردد كه تمام مراحل كار بر روی نمونه، انتقال نمونه و كشت بر روی محیط بوسیلة یك تكنولوژیست ماهر كه دارای دستكش بوده و در زیر هودهای ایمنی بیولوژیك كار می كند، انجام شود.

 

در اغلب موارد تشخیص و شناسائی انگلها در بافت با استفاده از خصوصیات ساختمانی و مورفولوژیك آنها در برش رنگ آمیزی شده بافت شناسی صورت می گیرد. آزمایش و تشخیص انگلها در بافت بوسیلة پاتولوژیست انجام می شود. اما در اغلب موارد عفونت با پنوموسیستیس كارینی تشخیص بوسیلة میكروبیولوژیست از مواد بیوپسی شده ریه صورت می گیرد. گاهی در نمونه مرطوب تهیه شده از مایع پلور ممكن است آنتاموباهیستولیتیكا وجود داشته باشد. این انگل را می توان در نمونه های گرفته شده از دیواره یك آبسه آمیبی كبدی شناسائی نمود. سایر بافتها را می توان جهت انگلهائی مانند لیشمانیا و تریپانوزوما كشت داد.

 

 

[ یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 ] [ 19:55 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
کشت ویروس  کشت ویروس  کشت ویروس
ادامه مطلب
[ دوشنبه دهم بهمن 1390 ] [ 23:40 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مقدمه

آب آشاميدني آب گوارائي است كه عوامل فيزيكي , شيميائي و بيولوژيكي آن در حدي باشد كه مصرف آن عارضه سوئي در كوتاه مدت و يا دراز مدت در انسان ايجاد نكند .

با توجه به اينكه در هنگام عبور آب در لوله‏ها امكاناتي جهت آلودگي وجود دارد لذا دو نكته اساسي بايد مورد توجه قرار گيرد .

الف : فشار آب درون شبكه لوله كشي بايد در كليه قسمتها بنحوي حفظ گردد كه امكان انتقال , الودگي از خارج بدرون لوله‏ها فراهم نگردد .

ب : ميزان كلر باقيمانده بايد در حدي باشد كه آلودگيهاي اتفاقي در شبكه را از بين ببرد

ويژگيهاي بيولوژيكي و حدمجاز آلودگي باكتريولوژيكي آب آشاميدني

ويژگيهاي ميكربي آب آشاميدني مبناي قضاوت در مورد تعيين قابليت شرب آبها از نقطه نظر بيولوژيكي قرار مي‏گيرد . البته قضاوت صحيح بدون رعايت ساير جوانب از جمله شرايط و دوره تناوب نمونه برداري نگهداري نمونه‏ها و بالاخره دقت در انجام آزمايشها ميسر نخواهد بود .

[ چهارشنبه بیست و هشتم دی 1390 ] [ 0:53 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
اسیداوریک.راههای درمان اسید اوریک.افزایش اسید اوریک .کاهش اسید اوریک. همه چیز درباره اسید اوریک.ورزش و درمان اسید اوریک. رژیم غذایی اسید اوریک.آزمایش اسید اوریک .روش درمان اسید اوریک بالا.اسید اوریک پایین.جواب آزمایش اسید اوریک. میزان اسید اوریک لازم  برای بدن.اسید اوریک وبیماری .معنی جواب آزمایش اسید اوریک.خطرهای اسید اوریک.سن اسید اوریک.معنی آزمایش اسید اوریک.چاقی واسید اوریک.تنظیم اسید اوریک.اسید اوریک.

 اسید اوریک به عنوان محصول نهایی کاتابولیسم پورینها در انسان میباشد که تحت اثر آنزیم گزانتین اکسیداز از متابولیتهایی واسط چون هیپوگزانتین و گزانتین تشکیل میشود. در برخی از پستانداران اسید اوریک تحت اثر  اوریکاز مجددا تجزیه شده و به محصولی دیگر به نام آلانتوئین تبدیل میشود. اسید اوریک نیز مانند ویتامین C جزء مواد آنتی اکسیدان محسوب میشود و میتوان گفت که حدود نیمی از ظرفیت مواد آنتی اکسیدانی پلاسما در انسان ناشی از اسید اوریک میباشد. اسید اوریک در واقع در اثر متابولیسم پورینها ایجاد میشود این گروه از مواد عمدتا در غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز و همچنین حبوبات وجود دارد بنابراین در افرادی با رژیم غذایی عمدتا گیاهی سطح اسید اوریک سرم پایین میباشد. به طور نرمال سطح اسید اوریک سرم بین  2/8-6/3  میلیگرم درصد میباشد که البته تفاوتی جزئی بین زنان و مردان در این مقدار وجود دارد.

افزایش اسید اوریک: افزایش اسید اوریک عمدتا در اثر مصرف زیاد مواد غنی از پورینها مانند گوشت قرمز، و همچنین جذب زیاد فروکتوز میباشد.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و پنجم دی 1390 ] [ 0:37 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
الکتروفورز DNA

 

 

برای تایید انجام کارهای مهندسی ژنتیک با ید تغییراتی که روی  DNA ایجاد  شده است  رویت گردند، مشاهده DNA  متعافب الکتروفورز روی ژل آگارز یا پلی آکریلامید و رنگ آمیزی با اتیدیوم بروماید امکان پذیر خواهد بود. برای انتخاب درصد آگارز از جدول شماره 2  استفاده میشود:

 

جدول شماره 2 - قدرت جداسازی مولکولهای DNA  توسط غلظتهای مختلف آگارز

درصد آگارز

قدرت جداسازی DNA

3

100-1000bp

2

200- 1500bp

1.5

300- 3000bp

1

500 – 5000bp

0.8

1000- 7000bp

0.6

10 – 30kbp

0.4

30 – 50kbp

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 ] [ 16:0 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

فاژ درمانی

در سال ۱۹۲۸ کشف پنی سیلین توسط الکساندر فلمینگ باعث شد تا دو دهه بعد فاژها فراموش شوند. اما این فراموشی زیاد طول نکشید. استفاده وسیع آنتی بیوتیکها و افزایش مقاومت به آنها پزشکان را مجبور کرد حتی برای عفونتهای معمولی نیز آخرین نسل آنتی بیوتیکها را تجویز کنند. این امر سبب شد تا توجه محققان دوباره به فاژدرمانی جلب شود. فاژدرمانی جذابیتهای خود را دارد. برخلاف اکثر آنتی بیوتیک‌ها، فاژها اسلحه‌های هوشمندی هستند که اختصاصی عمل می‌کنند. فاژها در رشته‌های دمی خود آنزیمی به نام ادهزین دارند که فقط با مولکولهای خاصی در سطح باکتریها تعامل می‌کند. این مولکولهای ویژه سطحی برای هرگونه از باکتریهای اختصاصی هستند. این به آن مفهوم است که فاژها به باکتریهای مفید روده آسیب کمی وارد می‌کنند در حالی که آنتی بیوتیکها آنها را از بین می‌برند. به علاوه، فاژها خود محدودکننده هستند به نحوی که بعد از نابود کردن باکتریهای مضر، خود نیز از بین می‌روند. آنها به خصوص برای عفونتهای موضعی با منبع خونی کم، مانند عفونتهای استخوان یا زخمهای ناشی از دیابت مفید هستند. آنتی بیوتیکها نمی‌توانند به این نواحی دسترسی پیدا کنند اما فاژها با تکثیر از طریق باکتریها می‌توانند به نواحی عفونی عمقی نیز نفوذ کنند. به علاوه، تولید فاژها آسان و ارزان است، آلرژی را تحریک نمی‌کنند و اثرات جانبی کمی دارند. کارآمدی و اثرات جانبی کم فاژدرمانی سبب شده‌است که یکی از محققان بچه‌های خود را فقط با این شیوه درمان کند. البته، برخی محققان معتقدند که در این زمینه باید مطالعات بیشتری انجام شود.فاژها در مقابل مزایای بیان شده نقطه ضعفهای خاص خود را دارند. ویژگی بالای آنها به این مفهوم است که بیماران به شدت بد حال مجبور خواهند بود ۴۸ ساعت منتظر بمانند تا عفونت باکتریایی شان مشخص شود و فاژ ویژه آن تجویز شود. محلولی که تجویز می‌شود حاوی مخلوط فاژهای مختلف است. برای مثال، پیوفاژ که برای درمان زخمهای عفونی استفاده می‌شود حاوی فاژهایی است که سودوموناس‌ها، اشریشیا کلی‌ها، استرپتوکوکها و استافیلوکوکها را مورد هدف قرار می‌دهد.

[ چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 ] [ 15:20 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
[ چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 ] [ 15:11 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
آگار خوندار اجازه می دهد تا تمایز میان باکتری ها را بر اساس توانایی خود را به lyse سلول های قرمز خون (همولیز) نشان دهد. سه حالت تشخیصی عبارتند از :

     
همولیز بتا ، که نشان دهنده نابودی کامل سلول های قرمز خون و هموگلوبین است. این نشان دهنده  تجزی کامل خون توسط کلنی باکتریها میباشد .

     
همولیز آلفا اشاره به
نابودی  جزئی  سلول های قرمز خون و هموگلوبین است. این نتایج در یک تغییر رنگ مایل به سبز خاکستری خون دیده میشود و نشاندهنده الودگی خفیف تر در سلولهای خونیست.

     
بدون همولیز گاما همولیز ، گاهی اوقات نتایج : گاما همولیز نشاندهنده اینست که کلنیها رو سلولهای خونی تاثیری نداشته اند

 

[ چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 ] [ 15:10 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
استافیلوکوکوس

اپیدرمیدیس اورئوس و استافیلوکوکوس اورئوس جزء فلور نرمال پوست هستند.S. اورئوس  تمایل دارد در محیط های مرطوب از قبیل سوراخهای بینی و زیر بغل رشد کند ، در حالی که S.اپیدرمیدیس  معمولا در مناطق خشک تر   S. اپیدرمیدیس به ندرت بیماری زا است، در حالی که اورئوس اس به صورت گسترده ای به عنوان یک پاتوژن فرصت طلب مزاحم شناخته شده است.


اورئوس بر روی
صفحات مانیتول سالت آگار در پلیت رشد میکند،  s اورئوس را می توان از S. اپیدرمیدیس توسط توانایی آن نسبت به ترش کردن قند مانیتول تشخیص داد که  محیط اطرافش را برنگ زرد در میاورد

دیفترویید
اعضای غیر بیماری زا از جنس کورینه هم فلور طبیعی پوست انسان است. این ارگانیسم ها ، دیفتروئید نامیده میشوند و معمولا در کف دست یافت میشوند.دیفتروئیدها ها در مولر پلیت مولر هینتون کشت میابند. اگر دیفتروئید در کشت وجود داشته باشد ،  اثرات آنها به شکل خاکستری یا سیاه است زیرا آنها قادر به کاهش tellurite هستند که به نظر می رسد ب یک رسوب خاکستری یا سیاه و سفید تولید کنند.
[ چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 ] [ 15:9 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
آزمون CAMP به تشخیص گونه های استرپتوکوکوس agalactiae از سایر گونه های استرپتوکوک بتا همولیتیک، استرپتوکوک به خصوص گروه D ساخته شده است. این آزمایش متکی بر این واقعیت است که اکثر گونه های  

S. agalactiae تولید  ماده خارج سلولی به نام CAMP بصورت منتشر میکنند در اثر سینرژیسم(تشدید فعالیت) بااستافیلوکوکوس اورئوس باعث افزایش اثر همولیتیک در سلول های قرمز خون در آگار متوسط​​ شده و نتیجه این است که همولیز قوی تری در محل اثر این دو باکتری برهم مشاهده میشود در شکل زیر نوک فلشها بر دو گونه در صفحه آگار نشان داده شده 

         

[ چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 ] [ 15:8 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
مطالب جالب و مفیدی در رابطه با باکتریوفاژ را در ادامه مطلب گذاشته ام.
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم آذر 1390 ] [ 1:19 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
محیط  TSI

محيط تريپل شوگر آيرون ( tsi) :


اين محيط بطور گسترده در تشخيص باكتريهاي روده‌اي ( اعضاي خانواده انتروباكترياسه ) كاربرد دارد. كه بصورت شيب دار در لوله آزمايش ساخته مي شود و سطح بيشتري براي رشد باكتريها فراهم مي‌آورد . كشت در محيط جامد بصورت عمقي ‌ـ‌ سطحي مي‌گيرد .

محيط tsi حاوي معرف فنل ـ رد ، سولفات فرو ، تيو سولفات سديم ( براي تشخيص توليد گاز سولفيد هيدروژن ) و سه قند گلوگز ، لاكتوز و سوكروز است كه غلظت گلوكز درمحيط 1/0 غلظت دو قند ديگر مي باشد .

دامنه ph محيط از 8/6 تا 4/8 متغير مي باشد . اين محيط قبل از كشت به دليل داشتن معرف فنل ـ رد قرمز رنگ است .

با استفاده از tsi مي توان سه خصوصيت را در يك باكتري مشخص نمود.

الف : توانايي توليد گاز co2 , h2 از متابوليسم قندها .

ب : توانايي توليد مقادير زيادي گاز سولفيد هيدروژن كه از طريق سياه شدن محيط مشخص مي شود .

( بي رنگ ) h2s تيوسولفات سديم + محيط اسيدي ( باكتري )

(رسوب سياه )fes يون فريك + h2s

ج : توانايي تخمير گلوكز ، لاكتوز و سوكروز .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه نوزدهم آبان 1390 ] [ 17:30 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]

1-  هدف:

 

افتراق انتروباكترياسه ها، افتراق بين گونه هاي بروسلا، شناسايي گونه هاي مهمي نظير كورينه باكتريوم اوره آ ليتيكوم ، هليكوباكترپيلوري ، تشخيص مخمرهاي كپسولدار و به عنوان يك تست  اضافي براي تشخيص بعضي كوكوباسيل هاي گرم منفي

 

 

 

2-  اساس آزمايش:

 

اوره آز آنزيمي است كه بعضي از ارگانيسم ها آن را توليد كرده و اوره را به دي اكسيد كربن، آب و آمونياك هيدروليز مي كنند. آمونياك در محلول به كربنات آمونيوم تبديل شده و باعث قليايي شدن محيط و بالا رفتن pH مي شود.

 

 

 

3- نمونه اوليه:

 

كشت 24 – 18 ساعته از ارگانيسم مورد نظر

 

 

 

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه نوزدهم آبان 1390 ] [ 16:52 ] [ (محمد اعزازی) mohammad ezazi ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ توسط محمد اعزازی گردآوری شده و هدف آن کمک به دانشجویان میکروبیولوژی وبیوتکنولوژی .ژنتیک.بیوشیمی.بیوفیزیک وعلوم سلولی مولکولی میباشد
mohammad.ezazi91@gmail.com
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب
  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ